Seo Öncelikleri Nelerdir

BAŞARILI SEO İÇİN ÖNCELİKLERİNİZ

SEO da başarılı olmanız için öncelikli dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar nelerdir?

MOBİL UYUM

Siteniz tüm cihazlarda kusursuz olarak görüntülenebilmelidir. Yani tasarımın mobil uyumlu olması gerekir. Tüm cihazlarda kusursuz görüntülenen site ziyaretçilerin memnuniyeti sağlayacağı için SEO da başarılı olmanızı da sağlayacaktır.

SSL SERTİFİKASI

SSL sertifikası kullanıcı bilgilerinin güvenliğini sağladığından dolayı Google için oldukça önemli bir husustur. Kısaca eğer sitenizde SSL sertifikası bulunmazsa her şeyden önce bu sertifikayı sitenize kurmanız gerekmektedir.

AKILLI VE TEMİZ URLLER

Web sitenizin URL’leri kısa ve oldukça sade olmalıdır. Sayfa başlığınıza uygun akıllı URL’ler ile web sitenizi oluşturmanız gerekmektedir. SEO için başarılı bir URL domain.com/araba-sanayi gibi olmalıdır. Kullandığınız altyapıya göre oluşturduğunuz sayfaların linkleri bu şekilde otomatik oluşmalıdır. Bu konu da SEO açısından oldukça önemlidir.

HIZ

Altyapınızın sağlandığı sunucuların kuvvetli ve hızlı olması SEO da başarılı olmak için önemli hususlardandır. Donanımının kuvvetli olması, sunucu kapasitenizin geniş olması ve Türkiye merkezli bir lokasyonda bulunması web siteniz için faydalı olacaktır.

OTOMATİK SİTE HARİTASI

Arama motorlarının web site dizinini takip ettiği sitemap.xml dosyasının kendiliğinden güncellenmesi bir diğer husustur. Örneğin yeni bir sayfa eklediğiniz zaman bu sayfa direkt gerekli dosyaya eklenmelidir. Bununla birlikte arama motorlarının hızlı bir şekilde yeni eklenen bu sayfanızı indekslemelerini sağlamış olursunuz.

İÇERİĞİN ÖNEMİ

Web sitenizin içeriği arama motorlarında sıralamanızı etkileyecek en önemli birinci unsurdur. Web site içeriğiniz ne kadar kuvvetliyse Google'da sıralamanız o kadar yüksek olacaktır.

GOOGLE İÇİN KULLANICI MEMNUNİYETİ

Ziyaretçilerinizin memnun kalması durumunda Google sizi ödüllendirecek ve sıralamanızı yükseltecektir. Eğer kalitesiz bir içeriğe sahipseniz ve ziyaretçileriniz web sitenizden hızlıca çıkıyorlarsa da bu durumda da gerekli cezayı yine Google vererek sıralamanızı düşürecektir.

ÜRÜN VE HİZMETLERİNİZİ FARKLI AÇILARDAN ANLATMAK

Çok basit bir şey dahi üretiyor olsanız da bunu farklı bir hikâye ile anlatmaya çalışmanız da önemli bir husustur. Mesela ürününüzün üretim aşamasında oluşan bir anınızı paylaşabilir ve içeriğinizi daha ilgi çeker hale getirmeye çalışabilirsiniz. İçeriklerinizi üretirken düşünmeniz gereken şey arama motorlarını değil kullanıcılarınızdır. Anahtar kelimeyi art arda içeriğinizde geçirmek size bir artı sağlamaz aksine akıcılığı yok edeceğinden eksileri olur. İlgi çekici, akıcı ve kolay anlaşılabilen bir içerik her zaman size artı katacaktır.

GÖRSELLERİ OPTİMİZE ETMEK

Web sitenizdeki tüm görselleri web formatına uygun bir şekilde kaydetmelisiniz. Görsellerin kalitesini bozmadan sıkıştırmanız da bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husustur.

GEREKSİZ SCRİPTLERDEN KAÇINMAK

Javascript eklentiler web sitenizi yavaşlattığı için gereksiz durumlarda kullanmamalısınız. Web site hızınızı düşüreceğinden dolayı sadece gerekli olan yerlerde ve başka çareniz olmadığında bu eklentileri kullanabilirsiniz.

BACKLİNK ALMAK

Backlink almaya odaklanmak zorunda değilsiniz çünkü içeriğiniz özgün ve ilgi çekici olduktan sonra zaten backlinkleriniz kendiliğinden gelecektir. Backlink satın almamanızı öneririz. Zira Google tarafından telafisi zor cezalar alabilirsiniz.

GÜNCEL KALMAK

Her şeyiyle mükemmel bir web sitesi ile yola çıkmanız durumunda ilk aylarda aldığınız sıralamaları her daim koruyabileceğinizin garantisi yoktur. SEO çalışması bitmeyen, devamlı takip gereken bir çalışmadır. Öncelikli olarak web sitenize düzenli olarak kaliteli ve özgün içerikler girmeye devam etmeniz gerekir ve bu esnada teknolojik gelişmeleri takip ederek gerekli güncellemeleri yapmanız gerekmektedir. Google Algoritması da zaman zaman değiştiğinden dolayı bunu da yakından takip etmeli ve yapılması gerekli işlemleri web sitenize uygulamalısınız.

SOSYAL MEDYAYI KULLANMAK

Web siteniz için sosyal medya hesaplarınız en önemli yardımcı kaynaktır. Her gün düzenli olarak sosyal medya hesabınız üzerinden içeriklerinizi paylaşmalı, yeni gönderiler üretmeli ve sürekli etkileşim halinde olmalısınız. Sosyal medyayı doğru kullanmak SEO da başarı olmak açısından oldukça yararlıdır.

TAKİP VE ANALİZ

Devamlı yeni içerikler üretmeniz gerektiğinden bahsetmiştik bu yazılarla beraber Google'daki sıralamanızı da günlük olarak takip etmeniz gerekir. Bu konu için Google Search Console ile organik arama sonuçlarına ait tüm detayları inceleyebilirsiniz. Bu aracı kullanmanız size SEO da başarılı olmayı daha kolay getirecektir.


Bu Gönderiye 5 Yorum Yapıldı.

Yorum (1)

  • yorum-resim
    Tuncar

    0000-00-00 00:00:00

    İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkürler. Başka projelerde görüşmek dileğiyle

Yorum Yap