Seo Nedir

Seo Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO analizi ile google'da üst sıralarda çıkmama durumunu ortadan kaldırabilecek problemleri doğrudan bulup, ortaya çıkan sorunları çözüme ulaştırmak için aksiyon hazırlayabilirsiniz. SEO analizi, SEO’da gerçekleşen son gelişmelere ayak uydurmaya yardımcı olarak, rakiplerinize göre avantajlı bir durumda olmanıza olanak sağlar.

RESİM

SEO Analizi Nedir?

Seo analizi, web sitesinin arama motoru ile uyumlu olup olmadığını ve kullanıcı deneyimini analiz etme sürecidir. Web sitenizi belli başlı kriterler altında kontrol edip, arama motorlarında daha iyi sıralara yükselmesi için ne tür planlar yapılması gerektiğine dair bir yol göstericidir. Seo analizini oluşturmak için kullanılan ücretli ve ücretsiz birçok program mevcut. Fakat bazı kontroller ile bunu kendiniz de değerlendirebilirsiniz.

RESİM

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Google, arama motoru algoritmasını zaman içerisinde kendini sürekli tazeliyor. Her şeyin çok çabuk değiştiği bu sektörde, şu zamanda yaptığınız bir çalışma birkaç ay sonra olumsuz bir tepki bile gösterebilir. Web sitenizin yeniliklere uyum sağlaması için Seo analizlerini rutin periyotlarda yapmanız oldukça mühimdir.

RESİM

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Site içi SEO Analizi (On Page SEO)

Site içi SEO analizi, kontrol listesinde en üst sıralarda yerini alır. Web sitenizin arama motorlarınada olan uyumluluğu kontrol etmek amacı ile aşağıdaki başlıkları göz ardı etmeyiniz;

 

Meta Açıklamaları: Sitenizde bulunan sayfaların başlık ve açıklama kısımları, kullanıcı ve arama motorlarında sayfanızın hangi konu ile alakalı olduğunu anlatabiliyor mu?

 

URL Yapısı: Sitenizde bulunan her sayfanın URL adresi birbirinden farklı olmalı ve sayfanızın içeriği hakkında özet bilgi sunmalıdır.

 

Hatalı URL Yapısı: seomucidi.com/data-seo-125-analizi.html

Doğru URL Yapısı: seomucidi.com/seo-analizi-nedir

 

Metin Kontrolü: Sayfalarda bulunan içerik ve yazıların okunabilirliğini kontrol edin. Ana başlık sadece 1 kere kullanılır ve H1 etiketi ile kullanılır, alt başlıklar içinse H2 etiketi ve önemli alanlar ve anahtar kelimeleri kalın ve italik olacak şekilde sayfaları oluşturmalısınız.

 

İçerik Süreçleri: Web sitenizde bulunan içeriklerin bütün hepsi tek bir sayfaya özgün ve benzersiz olması lazımdır. İçerik olarak yetersiz ve kopya içeriğe sahip sayfalarınız var ise, bu sayfaları 301 yönlendirmesi ilk tek bir adres üstünden yayımlamak daha doğru bir seçenek olabilir.

 

İç Bağlantılar (İnternal Links): Sitenizin sayfa içerisinde diğer sayfalara aracı olarak bağlantı sağlaması, arama motorları ve kullanıcılar için oldukça olumlu bir durumdur. Arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde etmek istediğiniz sayfalara, daha fazla iç bağlantı vermeye çalışın. Ana sayfa, sitenizin en sağlıklı ve göze çarpdan sayfasıdır, önemli sayfalarınıza ana sayfa üzerinden bağlantı sağlamak çok faydalı olacaktır.

RESİM

Görseller: Web sitesinde yer alan görseller, sayfayı kullanıcıların daha kolay idrak etmesi ve sayfanın daha da ilgi çekici hale gelmesi bakımından faydalıdır. Bu durumda sayfaların hızını olumsuz yönde etkiliyorsa, bir sorunla baş başasınız demektir.

Kontrol etmeniz gereken bazı görsel başlıkları;

 

Resimlerin dosya isimleri arama motorlarına hangi konu ile ilgili olduğunu anlatmanıza yardımcı olur. Anahtar kelimelerinizi resimlerin isimlerinde bulundurmaya çaba gösterin.

Görsellerinize alt etiketi eklemeyi unutmayın.

Görsellerin tamamının web formatında sıkıştırıldığından emin olun. Optimizasyon yapılmayan imajlar, fazla boyuttan dolayı hız performansınızı olumsuz etkileyebilir.

 

Kırık Bağlantılar (Broken Links): Site içerisinde yer alan linklerde açılmayan adreslere oluşturulan yönlendirmeler kullanıcı deneyimi bakımından son derece olumsuz bir durumdur ve SEO'da üst sıralara çıkmayı olumsuz etkileyebilir.

 

Web sitenizde yer alan kırık linkleri bulmak için Google Search Console ile beraber, “Tarama Hataları” raporunu kullanabilir ve belli başlı analiz araçları ile hızlı bir şekilde yenileme yapaiblirsiniz.

RESİM

Kullanıcı Dostu Web Sitesi (User Experience):

Kullanıcı dostu web sitesinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak zor bir durum. Her sektörün kendine has kitlesi ve kullanıcı davranışları vardır. Buna rağmen aşağıdaki konulara göz atmanız oldukça faydalı olacaktır;

 

404 Sayfası Nedir?:

Sitede mevcut olmayan bir sayfayı ziyaret etmeye çalışan bir kullanıcı nasıl bir sayfa ile karşı karşıya kalıyor? Sitedeki menüler kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı oluyor mu? Web sitenizin arayüzü sade ve basit kullanıcılar kolay dolaşabiliyor mu? Site kolay bir şekilde dolaşabileceği yapıda mı?

 

Site Hızı: Web sitenizin hızı kullanıcılar ve arama motorlarındaki değerlendirmeler için önemli bir unsurdur. Kullanıcılar çoğunlukla geç açılan web sitelerini ziyaret etmekten kaçınıyor.

Site Dışı Seo Analizi (Off-Page SEO)

Sitenize gelen linkleri belli aralıklarla bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyor. Linkleri kontrol etmek için ücretli ya da bedava birkaç program vardır. Google Search Console aracılığı ile “Sitenize Bağlantılar” raporu web sitenize gelen bağlantıları ücretsiz ve doğru bir biçimde kontrol etmenizi sağlamaktadır. Eğer daha gelişmiş bir rapor ve analiz için aHrefs, Semrush, LinkResearchtools gibi ücretli programlar bu konuda size çok zengin bilgiler sunacaktır.

RESİM

SEO KONTROL LİSTESİ

 

*Sitemde bulunan her sayfanın başlığı özgün mü?

*Meta Title uzunluğu 70 karakteri geçmiyor

*Meta Description 320 karakteri geçmiyor

*Sitede yer alan URL adresleri SEO’ya uygun ve benzersiz

*Her sayfa için ana başlık etiketi H1 başlığı kullanıyor muyum?

*Alt başlıklar için H2 ve H3 kullanılıyor mu?

*Favicon kullanıyor mu?

*Görsellerde alt etiketi kullanılıyor mu?

*Resim boyutları optimize edildi mi?

*Güvenilir olmayan bağlantı çıkışları “nofollow” etiketi içeriyor mu?

*Yinelenen sayfalar var mı? Noindex ve Nofollow sayfalarım neler?

*Sitem mobil uyumlu mu?

*Kırık bağlantılar var mı?

*Web sitesinin bağlantı hızı yeterli mi?

*Breadcrumb kullanılıyor mu?

*Robots.txt ve Sitemap.xml dosyaları web siteme uygun mu? Google Search Console araçlarını kullanıyor muyum?

*Facebook ve Twitter kodları sitemde yer alıyor mu?

*Gelen bağlantıların sayısı ve türü?

*Yeni bağlantılar edinme fırsatları?

*Rakip analizi!

Sorularınızı Aşağıda Yorum Yaparak ya da Bizleri arayarak sorabilirsiniz.


Bu Gönderiye 5 Yorum Yapıldı.

Yorum (1)

  • yorum-resim
    Tuncar

    0000-00-00 00:00:00

    İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkürler. Başka projelerde görüşmek dileğiyle

Yorum Yap